fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent Ukrainy zapowiedział odblokowanie ekshumacji

Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce – powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydenci Polski i Ukrainy poinformowali na wspólnej konferencji prasowej, że jednym z tematów ich rozmów była polityka historyczna.

Ukraiński prezydent przekazał, że z prezydentem Dudą „w sposób bardzo szczery” omówił szeroki zakres problematyki.

Cieszę się, że w naszych relacjach nie ma żadnych spraw, których nie moglibyśmy rozwiązać w drodze dialogu i porozumienia” – mówił Zełenski.

Dodał, że ewentualna sytuacja napiętych relacji między Ukrainą i Polską „mogłaby być bardzo korzystna dla naszych nieprzyjaciół”.

Ustaliliśmy, że odnowimy i zresetujemy dwustronną grupę roboczą, która będzie działała pod patronatem dwóch prezydentów: prezydenta Polski i prezydenta Ukrainy, by wszystkie ciemne plamy przeszłości nie przeszkodziły naszym narodom w budowaniu wspólnej, światłej przyszłości i ja bardzo, bardzo w to wierzę” – powiedział Zełenski.

Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawczych na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce” – oświadczył ukraiński prezydent.

Jak dodał, zaproponował prezydentowi Dudzie zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski „wspólnego memoriału pojednania”.

 

PAP/RIRM

drukuj