Prezydent: TK nie zdał egzaminu ws. ustawy podwyższającej wiek emerytalny

Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. nie zdał egzaminu, przegrał wielką sprawę obywatelską, uznając że ustawa podwyższająca wiek emerytalny jest zgodna z konstytucją – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas debaty dotyczącej zmian w konstytucji.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jedną z sytuacji, która w ostatnich latach go „uderzyła” był moment, kiedy mimo zdecydowanych protestów ze strony „Solidarności” i innych związków zawodowych, podniesiono wiek emerytalny.

„Wbrew polskiemu społeczeństwu, pracownikom, wbrew w moim przekonaniu fundamentalnej zasadzie praw nabytych, bo na co innego ludzie się zgadzali, w momencie, kiedy rozpoczynali swoją karierę zawodową, pracę, budowanie swojego stażu emerytalnego” – dodał.

„Wtedy przeżyłem muszę powiedzieć dwa zawody – pierwszy był taki, że ten głos w ogóle nie został wysłuchany przez ówczesną większość parlamentarną, że nie dopuszczono do referendum w tej sprawie, o co wnioskowała „Solidarność”, przedstawiając wtedy 2 mln podpisów. Przecież, wszyscy pamiętamy ten protest pod Sejmem” – powiedział Andrzej Duda.

Przypomniał, że wtedy prezydent (Bronisław Komorowski – PAP) podpisał ustawę podnoszącą wiek emerytalny, a następnie Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest ona zgodna z konstytucją.

„Muszę powiedzieć, że wtedy ten Trybunał, w moich oczach, zdelegitymizował się (…) ponieważ na straży podstawowych praw obywateli, tym ostatnim ogniwem, jakie ma stać, jest właśnie TK” – mówił prezydent.

„W tym zakresie Trybunał Konstytucyjny nie tylko nie zdał egzaminu, ja bym powiedział: przegrał sprawę, wielką sprawę obywatelską” – podkreślił Andrzej Duda.

Zmian wydłużających wiek emerytalny dokonał rząd PO-PSL. W maju 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa podwyższająca wiek emerytalny jest zgodna z konstytucją.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl