Prezydent Syrii wysłał list do Papieża

Prezydent Syrii Baszar el-Asad wystosował prywatny list do Papieża Franciszka. Przesłanie przekazała delegacja władz w Damaszku, która złożyła wizytę w Watykanie. Treści przesłania przywódcy syryjskiego do Papieża nie ujawniono.

Wiadomo jedynie, o czym poinformował watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi, że w liście tym Asad przedstawił stanowisko władz kraju wobec trwającego tam konfliktu. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Pietro Parolin i szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Dominique Mamberti otrzymali przesłanie dla papieża przywiezione przez ministra stanu Josepha Suwejda i wiceministra spraw zagranicznych Syrii do spraw europejskich Hussama Edina Aalę, który był niegdyś ambasadorem tego kraju przy Watykanie.

W dzień Bożego Narodzenia w wygłoszonym orędziu papież Franciszek wiele miejsca poświęcił konfliktowi w Syrii. Powiedział wtedy: „W ostatnim okresie nazbyt wiele istnień przerwał konflikt w Syrii, podsycając nienawiść i zemstę”. „Nadal módlmy się do Pana, aby oszczędził umiłowanemu narodowi syryjskiemu nowych cierpień, a strony konfliktu by położyły kres wszelkiej przemocy i zapewniły dostęp do pomocy humanitarnej” – apelował Franciszek.

„Cieszę się, że dziś w to nasze błaganie o pokój w Syrii włączają się także wyznawcy innych religii” – dodał papież. „Nigdy nie traćmy męstwa w modlitwie! Odwagi, by powiedzieć: Panie, obdarz Twoim pokojem Syrię i cały świat!” – wezwał Franciszek, z którego inicjatywy we wrześniu na placu Świętego Piotra odbyły się modły o pokój w Syrii. W czuwaniu tym uczestniczyło około 100 tysięcy osób.

PAP

drukuj