fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP odznaczył Orderem Orła Białego Kolindę Grabar-Kitarović

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego byłą prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović. Do wydarzenia doszło w Domu Trójmorza w Davos. Kolinda Grabar-Kitarović została uhonorowana w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej dla rozwijania polsko-chorwackiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.

W wystąpieniu prezydent Andrzej Duda powiedział, że była prezydent Chorwacji jest nazywana matką Trójmorza. To – jak podkreślił – niewątpliwie szczera prawda.

Prezydent Andrzej Duda wskazał przy tym na korzyści, jakie inicjatywa Trójmorza przez siedem lat przyniosła naszej części Europy. Wymienił m.in. inwestycje drogowe i kolejowe, a także bezpieczeństwo energetyczne.

Do działających już gazoportu na wyspie Krk i w Świnoujściu dołączają kolejne iniektory, które łączą nasze kraje i które powodują, że niebezpieczeństwo szantażu gazowego, z jakim przecież spotykaliśmy się już w naszej części Europy, gwałtownie spada. Dzisiaj współpraca Trójmorza toczy się na poziomie prezydenckim, na poziomie rządowym, ale też regionalnym, samorządowym. Dzisiaj ludzie patrzą na efekty Trójmorza, które są zbawieniem dla regionów, chociażby w Polsce. Nie byłoby tego, gdyby nie pani prezydent i ten order Orła Białego jest za zasługi dla Rzeczpospolitej – zaznaczył prezydent RP.

Kolinda Grabar-Kitarović podziękowała – jak mówiła – za niezwykły zaszczyt, jakim jest dla niej odznaczenie. Przyznała, że traktuje je jako dowód przyjaźni dla całej Chorwacji. Wskazała też, że po brutalnej agresji Rosji na Ukrainę widzimy, jak ważna okazała się inicjatywa Trójmorza. Była prezydent Chorwacji dodała, że ta międzynarodowa inicjatywa zwiększa odporność nie tylko naszego regionu, ale też całej Europy.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl