Min. H. Kowalczyk: Teraz najważniejsza jest pomoc Ukrainie w eksporcie zboża

Najważniejsza jest teraz pomoc Ukrainie w eksporcie zboża – powiedział dziś wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że Polsce niedobór żywności nie grozi; mamy zapas w postaci eksportu, który możemy zmniejszyć, jeśli będzie to konieczne.

Minister w wywiadzie dla programu III Polskiego Radia powiedział, że najważniejszym zadaniem, które stoi obecnie przez Polską i Unią Europejską jest wsparcie Ukrainy w eksporcie zbóż i żywności, który jest obecnie zablokowany przez wojnę.

„Potrzeby eksportowe Ukrainy to ok. 4-5 mln ton miesięcznie, natomiast my możemy przewieść 1-2 mln ton, m.in. ze względu na ograniczenia w taborze kolejowym czy innym sprzęcie” – powiedział Henryk Kowalczyk.

Polityk zaznaczył jednak, że 12 maja Unia Europejska wydała komunikat, w którym oświadczyła, że będzie wspierać eksport z Ukrainy, m.in. dostarczając samochody do transportu, wagony, maszyny do przeładunku oraz koordynując cały proces.

Minister zapewnił też, że Polsce niedobór żywności nie grozi.

„Mamy zapas w postaci eksportu o wartości 40 mld zł, który – w razie konieczności – możemy nieco zmniejszyć” – powiedział.

Pytany o to, kiedy rząd podejmie decyzję o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej, wicepremier odpowiedział, że spodziewa się takiej decyzji w połowie lipca, ale –  jak zaznaczył – będzie ona zależała od sytuacji geopolitycznej oraz na rynkach.

Kowalczyk powiedział też, że nie akceptuje słów Viktora Orbana, który oświadczył, że „wojna Węgier nie interesuje”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl