fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent RP awansuje dziś pośmiertnie Jana Karskiego

W Pałacu Prezydenckim odbędzie się dziś uroczystość pośmiertnego nadania przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Janowi Karskiemu stopnia generała brygady.

Jan Karski – obywatel Polski i Stanów Zjednoczonych – zasłynął, jako kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego (w stopniu porucznika) i świadek Holokaustu.

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertnym mianowaniu Jana Karskiego na generała brygady została opublikowana w „Monitorze Polskim” 9 listopada.

Ta uroczystość jest elementem polityki historycznej prowadzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę – mówi Marek Magierowski, rzecznik Kancelarii Prezydenta RP.

– Nie tak dawno pan prezydent Andrzej Duda mianował także na stopień generała pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, jednego z wielkich polskich bohaterów, więc jest to też pewien element polityki historycznej prowadzonej przez obecną głowę państwa. Uroczystość odbędzie się w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego, z udziałem m.in. rodziny Jana Karskiego, ambasadora Stanów Zjednoczonych, pani ambasador Izraela (…), kilku ważnych polskich polityków. Uroczystość będzie krótka, ale bardzo znacząca – zapowiedział Marek Magierowski.

Jan Karski urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi, jako Jan Romuald Kozielewski. Po ataku ZSRR na Polskę znalazł się w sowieckiej niewoli, z której wydostał się, udając zwykłego szeregowca. W 1939 r. dotarł do Warszawy i rozpoczął działalność konspiracyjną.

Propozycję tajnego wyjazdu do Londynu złożył Karskiemu latem 1942 r. Delegat Rządu na Kraj Cyryl Ratajski.

Miał on przedstawić emigracyjnym władzom polskim oraz Brytyjczykom raport o sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.

RIRM

drukuj