fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent powołał Narodową Radę Rozwoju

W skład Rady wchodzi 87 ekspertów różnych dziedzin i poglądów. Niewykluczone, że NRR będzie jeszcze poszerzana. Rada będzie gremium konsultacyjno – doradczym dla prezydenta. Jej celem ma być diagnozowanie i analiza aktualnej sytuacji w kraju.

Dziś odbyło się pierwsze posiedzenie Rady nt. „Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków – diagnoza sytuacji”. Chciałbym, abyśmy przygotowali dalekosiężny plan naprawy i rozwoju Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda. „Mnie się marzy silne państwo polskie. Wierzę, że dzięki eksperckiemu wsparciu, współpracy z rządem i parlamentem będzie to możliwe” – zaznaczył.

Jeżeli, mówimy o bezpieczeństwie to jest to także bezpieczeństwo zdrowotne. To jest rzeczywiście problem dla naszych rodaków, a co z tego wynika także dla naszego kraju i dla władz bardzo poważny. W jaki sposób naprawić system ochrony zdrowia tak, żeby prawo obywatelskie zakreślone w art. 68 konstytucji było faktycznie realizowane. W artykule tym jest mowa o powszechnym dostępie do służby zdrowia do świadczeń zdrowotnych – finansowanych ze środków publicznych. Dzisiaj na tym tle mamy cały szereg problemów. Po pierwsze z dostępnością, a nie wspomnę już o takich zdarzeniach jak brak pieniędzy w końcowej fazie roku na realizację świadczeń w poszczególnych placówkach medycznych – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Po pierwszym posiedzeniu Rady nt. zdrowia prezydent powiedział, że „system ochrony zdrowia nie może podlegać w pełnym tego słowa znaczeniu grze rynkowej”. Dodał, że co do tego wszyscy eksperci byli zgodni.

Prof. Piotr Radziszewski, członek Narodowej Rady Rozwoju wskazuje na negatywne skutki liberalizacji w służbie zdrowia.

Wprowadzenie tej kompletnej liberalizacji usług medycznych. Wprowadzenie tego, z czym kompletnie się nie zgadzam: świadczeniodawców, świadczeniobiorców. Zlikwidowanie określenia jakże nam bliskiego – pacjent, chora osoba. To spowodowało, że wszyscy zaczynają szukać zysku – podkreśla prof. Piotr Radziszewski.

Posiedzenia Rady mają się odbywać, co dwa, trzy miesiące, a prace prowadzone będą w 10 sekcjach tematycznych, m.in. dotyczących gospodarki, ochrony zdrowia i polityki zagranicznej. Narodowa Rada Rozwoju swoją nazwą i formą nawiązuje do podobnego organu powołanego w 2010 r. przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Funkcjonowanie dawnej Rady przerwała tragiczna śmierć śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.


RIRM/TV Trwam News

drukuj