PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prezydent Andrzej Duda: Modernizacja polskiej armii to nasze wielkie zadanie

Modernizacja polskiej armii to nasze wielkie zadanie; chciałbym żebyśmy byli w stanie w jak największym stopniu realizować zakupy nowoczesnego uzbrojenia w Polsce – nie zawsze się to udaje – mówił dziś w Grodzisku Wielkopolskim prezydent Andrzej Duda.

W trakcie spotkania z mieszkańcami powiatu grodziskiego prezydent przypominał wkład Wielkopolan i mieszkańców ziemi grodziskiej w obronę polskości i ich udział w walce o niepodległe państwo.

„To tutaj, w Wielkopolsce narodziła się nasza polskość, nasza kultura i tradycja” – mówił Andrzej Duda.

„Dzisiaj jesteśmy częścią Unii Europejskiej, (…) jesteśmy także częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. My jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim, ale na szczęście od kilku lat wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego są także i w naszym kraju – wzmacniając i dodatkowo zapewniając nam bezpieczeństwo” – powiedział.

Przypomniał, że to w Wielkopolsce stacjonuje część samolotów F-16, stanowiących element najnowocześniejszego uzbrojenia polskiej armii.

„Modernizacja polskiej armii to jest nasze wielkie zadanie. Dziękuję za to, że przyjmujecie to spokojnie, że miliardy i miliony złotych muszą być na to zadanie wydane” – mówił prezydent.

„Chciałbym, żebyśmy byli w stanie w jak największym stopniu te zakupy nowoczesnego uzbrojenia i wyposażenia dla naszej armii realizować w Polsce. Niestety nie zawsze się to udaje – to też efekt wielu lat i dziesięcioleci zapóźnienia technologicznego, przemysłowego, które mamy przez to, że przez 50 lat byliśmy za żelazną kurtyną. Chcę bardzo mocno powiedzieć: to nie była nasza wina. Taka była kolej dziejów, takie były nasze losy. Udało nam się stamtąd wyjść – także dzięki naszej niezłomności” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że obecnie naszym zadaniem, także wobec Europy, jest doprowadzenie państwa do takiego poziomu rozwoju jaki jest na zachodzie kontynentu.

„Odbudować przemysł, odbudować gospodarkę, odbudować pomyślność i zasobność polskiego społeczeństwa – to wielkie zadanie, które cały czas jest realizowane. Chciałbym także, żeby cały czas była wytrwale realizowana polityka wsparcia dla rodziny” – mówił.

„To nieważne, że tutaj, w Wielkopolsce, wielu ludziom żyje się dobrze i żyje się w miarę zamożnie. Chciałbym, żeby żyło się jeszcze lepiej, ale państwo oprócz tego ma obowiązek wspierania rodziny. Zwłaszcza tej rodziny, która ma dzieci, a w związku z tym daje temu państwu przyszłość. Dzieci są nasza przyszłością i państwo musi to rozumieć i musi o nie dbać. Cieszę się, że od trzech lat wreszcie w sposób aktywny jest realizowana taka polityka” – dodał Andrzej Duda.

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan witał prezydenta „w mieście, które od 715 lat tworzy historię własną i regionu, aktywnie uczestnicząc w rozwoju państwa polskiego; w mieście, które słynie z wody o niezwykłych walorach smakowych, niepowtarzalnego w stylu i smaku piwa, Grodziskiej Orkiestry Dętej i Zespołu Tańca Ludowego Cybinka-Grodzisk”.

Dodał, że Grodzisk Wielkopolski to również „miasto zacnych postaci, wielkich patriotów i wspaniałych autorytetów; miasto, gdzie historia i najpiękniejsze polskie tradycje przeplatają się z nowoczesnością”.

„Odważnie patrząc w przyszłość, z sukcesami realizując szereg inwestycji, pamiętamy o naszych przodkach, którzy własną krwią i heroiczną pracą wykuwali swój i nasz los, prowadząc to miasto ku jego dzisiejszej świetności. Ziemia, na której o polskość z pruskim zaborcą walczył Michał Drzymała, skąd ppłk Józef Skrzydlewski poprowadził do zwycięskiej walki powstańców wielkopolskich, zasługuje na szczególną troskę, zaangażowanie i szacunek, które przez całe wieki okazywali jej kolejni właściciele i zarządcy” – mówił burmistrz Piotr Hojan.

W trakcie wizyty w Wielkopolsce prezydent Andrzej Duda odwiedza także Wolsztyn.

PAP/RIRM

 

drukuj