Prezydent podpisze ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele

W najbliższy wtorek prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Sejm uchwalił ją 24 listopada ubiegłego roku.

Podpisanie projektu jest planowane we wtorek na godz. 14.00 w Pałacu Prezydenckim. Prezydent wygłosi z tej okazji przemówienie.

Inicjatorem obywatelskiego projektu w tej sprawie był m.in. związek zawodowy „Solidarność”, który nie kryje zadowolenia z przyjęcia – choć w zmienionej wersji – wniesionego projektu.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda chciałby teraz, by zakaz pracy w niedziele dotyczył nie tylko handlowców, ale również innych grup zawodowych. W rozmowie z dziennikarzami zapowiedział przegląd przepisów Kodeksu pracy i zawartych tam wyjątków odnoszących się do pracy w niedzielę i święta.

Obecne przepisy w tym zakresie są, zdaniem szefa „Solidarności”, nadużywane np. pod pretekstem użyteczności społecznej.

– Nie zapominamy również o innych grupach zawodowych. Będziemy robić przegląd rozdziału siódmego Kodeksu pracy, który mówi, że niedziela i święta są wolne od pracy. Jest jednak katalog wyłączeń. Uważamy, że jest on nadużywany przez pracodawców, i nad tym będziemy pracować – powiedział Piotr Duda.

Zgodnie z projektem ograniczającym handel w niedziele, w każdym miesiącu – od 1 marca 2018 roku – będą dwie niedziele handlowe, pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

W ustawie przewidziano katalog wyłączeń z zakazu handlu. Dozwolony on będzie m.in. w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach.

RIRM

drukuj