fot. twitter.com/GitanasNauseda

Prezydent Litwy: Partnerstwo Wschodnie zależy od naszej odwagi

Przyszłość Partnerstwa Wschodniego zależy m.in. od naszej odwagi – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda, inaugurując międzynarodową konferencję pod patronatem byłego prezydenta Valdasa Adamkusa. Uczestniczy w niej wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz.

„W obliczu nowych wyzwań przyszłość Partnerstwa Wschodniego w wielkiej mierze zależy od naszej odwagi i woli politycznej” – wskazał w czwartek w Wilnie prezydent Gitanas Nauseda.

„Starania naszych partnerów o zbliżenie do Unii Europejskiej ciągle zderzają się z nowymi tworzonymi przeszkodami” – dodał.

Wiceminister Przydacz przypomniał, że w tym roku jest obchodzona 10. rocznica powołania Partnerstwa Wschodniego, którego inicjatorem była Polska.

„Chcemy wespół z naszymi partnerami (…) wypracować nowe koncepcje na rozwój strategii na Wschodzie, tak aby partnerów, którzy chcą, którzy widzą się bliżej Europy, maksymalnie przyciągać pod kątem standardów życia, sytuacji gospodarczej, standardów prawnych, żeby te państwa były gotowe na jeszcze lepszą współpracę z Europą” – powiedział PAP wiceminister Marcin Przydacz.

Wiceminister zaznaczył, że państwa Europy Środkowej, Północnej i kraje bałtyckie „powinny ze sobą koordynować stanowiska, współpracować na rzecz wsparcia Ukrainy w jej procesach reformatorskich, na rzecz wsparcia Mołdawii, Gruzji, ale też innych państw”.

„Bardzo dobrze, że ta konferencja jest organizowana pod patronatem Valdasa Adamkusa, postaci ważnej, szanowanej także w Polsce – powiedział Przydacz. – Wszyscy pamiętamy doskonałe relacje, w tym osobiste, pomiędzy prezydentami Adamkusem i Kaczyńskim. Pamiętamy też, jak wiele rzeczy wspólnie, przy dobrej współpracy polsko-litewskiej udawało się zrealizować przede wszystkim na Wschodzie”.

Partnerstwo Wschodnie jest tylko jednym z tematów dwudniowej międzynarodowej konferencji, która rozpoczęła się w czwartek po południu w Wilnie. Dyskutowany jest też dalszy rozwój UE, NATO, wspólna unijna polityka energetyczna oraz Rosja i powstrzymanie jej agresywnej polityki.

W konferencji uczestniczy m.in. prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, premier Mołdawii Maia Sandu, przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij, a z Polski – europosłanka Anna Fotyga, pełnomocnik rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz wiceminister spraw zagranicznych.

Tegoroczna konferencja jest trzecią z kolei. Pierwsza odbyła się w 2017 roku i dotyczyła stosunków transatlantyckich. Podczas drugiej, w ubiegłym roku, wiele uwagi poświęcono przyszłości Rosji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl