fot. PAP/EPA

Włochy: prezydent zapowiedział nową rundę konsultacji ws. kryzysu rządowego

Prezydent Włoch Sergio Mattarella oświadczył w czwartek, że rozpocznie we wtorek drugą rundę konsultacji na temat rozwiązania kryzysu rządowego. Jak powiedział, niektóre ugrupowania gotowe są prowadzić rozmowy w sprawie powołania nowej większości koalicyjnej.

Swą decyzję Mattarella ogłosił po dwudniowych konsultacjach z siłami politycznymi, jakie prowadził po dymisji premiera Giuseppe Contego i rozpadzie koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi.

Mattarella w wystąpieniu w Pałacu Prezydenckim na rzymskim Kwirynale podkreślił, że kryzys rządowy musi zostać szybko rozwiązany, także w związku z wyzwaniami stojącymi przed Włochami na forum Unii Europejskiej.

Szef państwa dał cztery dodatkowe dni ugrupowaniom, które wyrażają wstępną gotowość prowadzenia rozmów w sprawie powołania nowego rządu. Choć nie wskazał, o które formacje chodzi, wiadomo, że jest to rządzący dotychczas Ruch Pięciu Gwiazd i opozycyjna centrolewicowa Partia Demokratyczna.

Prezydent podkreślił, że rozwiązaniem w przypadku braku większości muszą być przedterminowe wybory.

Wcześniej włoskie media podały, że kierownictwo Ruchu Pięciu Gwiazd upoważniło lidera politycznego Luigiego Di Maio do rozmów z delegacją Partii Demokratycznej. Spotkanie planowane jest na piątek.

Podobny mandat do rozmów oficjalnie otrzymał w czwartek szef Partii Demokratycznej Nicola Zingaretti.

PAP/RIRM

drukuj