fot. PAP

Prezydent Izraela z oficjalną wizytą w Polsce 

Z oficjalną wizytą do Polski przybył dziś Reuwen Riwlin, prezydent Izraela. Wraz z prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim weźmie on udział w otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich.

Od dziś w muzeum będzie można także zobaczyć wystawę „1000 lat historii Żydów Polskich”. Placówkę wzniesiono na terenie byłego warszawskiego getta.

Dr Stanisław Krajski, publicysta i historyk filozofii, powiedział, że przyjazd prezydenta Izraela na otwarcie muzeum wskazuje na to, jak wielką uwagę przywiązuje do tego Izrael a także władze Polski.

Żydzi stanowili w historii Polski jakiś element, zawsze było ich w Polsce bardzo dużo, bo Polska ich przygarniała w przeciwieństwie do innych krajów. Jednak to, co robią polskie władze, choćby w związku z tym muzeum, to jest naruszenie proporcji. Wyraźnie za dużo tu o bohaterach żydowskich czy historii żydów, a za mało o bohaterach polskich i historii Polski – zaznacza dr Stanisław Krajewski.

Jeszcze dziś prezydenci będą uczestniczyli w polsko-izraelskim seminarium dotyczącym innowacyjności.

Wieczorem polska para prezydencka wyda oficjalny obiad na cześć izraelskiej pary prezydenckiej. Dwudniowa wizyta w naszym kraju jest pierwszą podróżą zagraniczną izraelskiego prezydenta po jego wyborze na urząd w czerwcu.

RIRM

drukuj