Prezydent Iranu rozpoczął drugą kadencję

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oficjalnie rozpoczął swoją drugą, 4-letnią kadencję. W sobotę zostanie on zaprzysiężony przed parlamentem.

W dzisiejszej ceremonii rozpoczęcia drugiej 4-letniej kadencji przez prezydenta Hasana Rowhaniego uczestniczyli najważniejsi politycy i wojskowi, w tym były prezydent Mahmud Ahmadineżad. W sobotę Rowhani zostanie zaprzysiężony przed parlamentem. Na utworzenie nowego rządu będzie miał dwa tygodnie. Hasan Rowhani odniósł zdecydowane zwycięstwo w majowych wyborach zdobywając 57 proc. Głównym jego rywalem był 56-letni Ebrahim Raisi, ultrakonserwatywny duchowny z otoczenia przywódcy duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneia.

Podczas kampanii 68-letni Rowhani apelował do Irańczyków, by go ponownie poparli, aby mógł kontynuować swe reformy dotyczące polityki wewnętrznej i działania mające na celu dalsze otwieranie Iranu na świat. To za kadencji Rowhaniego Iran zawarł w 2015 roku porozumienie z szóstką mocarstw: USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami w sprawie swego programu atomowego. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Ma to jednak nastąpić dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl