fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Duda odwiedzi polski kontyngent w Kuwejcie

Prezydent Andrzej Duda udaje się dziś z wizytą do polskiego kontyngentu wojskowego w Kuwejcie uczestniczącego w operacji Inherent Resolve wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie.

Jak zapowiadało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, zwierzchnik sił zbrojnych chce przed świętami odwiedzić żołnierzy służących daleko od kraju i wziąć udział w wigilijnym spotkaniu z nimi; prezydent zapozna się także na miejscu z funkcjonowaniem kontyngentu.

Trzecia zmiana PKW operacji Inherent Resolve w Kuwejcie liczy 147 żołnierzy i trzech pracowników wojska. Kontyngent wystawił 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, a jego główne zadanie to rozpoznanie lotnicze na rzecz międzynarodowej koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie. PKW operuje w przestrzeni powietrznej Iraku i nad terenem kontrolowanym przez ISIS. W skład kontyngentu wchodzą cztery wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 z zasobnikami bojowymi DB-110.

Kontyngent jest podporządkowany operacyjnie Dowództwu Centralnemu USA i funkcjonuje na podstawie postanowienia prezydenta z czerwca br. dotyczącego działań na terenie Kuwejtu, Iraku i Kataru.

Wsparcie operacji Inherent Resolve to pierwsza zagraniczna misja polskich F-16.

PAP/RIRM

drukuj