Prezydent Duda: Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie to, co zrobił dla niej Wincenty Witos

Nie byłoby wolnej, niepodległej, suwerennej Polski, gdyby nie to, co zrobił dla niej Wincenty Witos kształtując postawę polskiej wsi, postawę polskiego chłopa, polskiego rolnika, wyciągając to, co w nich najlepsze – powiedział w Wierzchosławicach prezydent Andrzej Duda.

Prezydent uczestniczył w niedzielę w uroczystościach z okazji 144. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości.

Zaznaczył, że Wincenty Witos to jeden z sześciu wielkich Polaków, których nazywamy ojcami naszej niepodległości. Mówił, że Polska w dużej mierze zawdzięcza Wincentemu Witosowi odzyskanie niepodległości, rzecz „niezwykłą w jej dziejach, która ukształtowała polskie państwo po 1918 r. – wolne, niepodległe, suwerenne”.

Andrzej Duda podkreślał, że „to nie jest kwestia tego, że Wincenty Witos w 1918 r. walczył z bronią w ręku, czy to przeciwko zaborcy austriackiemu, czy zaborcy pruskiemu w Powstaniu Wielkopolskim”, czy też czynił to później.

„To jest kwestia tego, że nie byłoby wolnej, niepodległej, suwerennej Polski, gdyby nie wszystko to, co zrobił dla niej Witos kształtując postawę polskiej wsi, kształtując postawę polskiego chłopa, polskiego rolnika, wyciągając to, co w tych ludziach najlepsze, to co zawsze było tradycją polskiej wsi: współdziałanie, tradycja gromady, bycia razem, świętowania, obchodzenia świąt, budowania społeczności, która stanowiła wspólnotę” – zaznaczył prezydent.

Jak dodał, właśnie w ten sposób tworzył się ruch ludowy.

PAP/RIRM

drukuj