Prezydent chce, by TK uchylił ustawę znoszącą limit składek na ubezpieczenia dla emerytów i rencistów

Prezydent Andrzej Duda chce, żeby Trybunał Konstytucyjny uchylił w całości ustawę znoszącą limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Według gazety, we wniosku szef polskiego państwa przede wszystkim kwestionuje tryb prac nad ustawą, w tym brak konsultacji społecznych. Prezydent obawia się, że wejście w życie przepisów wzmocni rangę umów cywilnoprawnych i przyniesie skutki odwrotne do zakładanych.

Nowelizacja stanowi, że od 2019 r. miałoby nastąpić zniesienie limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Obecnie roczna podstawa wymiaru tych składek w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok.

Trzeba poczekać na stanowisko Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – powiedział poseł PiS Grzegorz Matusiak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

– Będziemy nad tą ustawą pracować, ale każdy głos jest ważny i każdy głos w dyskusji się liczy. Tym bardziej, że to bardzo ważne rozstrzygnięcie, szczególnie dla tych, którzy pracują i dla tych, którzy pobierają teraz emerytury. Z pewnością głos musi być wyważony, żeby przyniósł rozwiązanie, które nie zawali ani budżetu, ani też budżetu rodzinnego. Mamy tutaj z pewnością do czynienia z działalnością, która wymaga naprawdę dużej roztropności przy podejmowaniu decyzji. Ważne są informacje z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – podkreślił poseł Grzegorz Matusiak.

Wniosek prezydenta do TK został skierowany w trybie kontroli prewencyjnej, a więc przed podpisaniem ustawy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl