fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem marsz. Józefa PiłsudskiegoPrezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego

Prezydent Andrzej Duda z okazji Święta Wojska Polskiego złożył w środę wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

W południe prezydent weźmie udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W Warszawie odbędzie się także największa z dotychczasowych defilad – Wielka Defilada Niepodległości, jak nazwało tegoroczną paradę MON. Jak w ubiegłym roku, w defiladzie wezmą udział sojusznicy, w tym – żołnierze wielonarodowego batalionu NATO stacjonującego w Orzyszu. Podczas defilady planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

Defilada przemaszeruje nową trasą: Wisłostradą wzdłuż bulwarów wiślanych. Na defiladzie wystąpi ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, a także prawie 200 wojskowych pojazdów i ponad 100 samolotów oraz śmigłowców.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

PAP/RIRM

drukuj