Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Portugali

Prezydent Andrzej Duda rozpocznie dziś oficjalną wizytę w stolicy Portugali – Lizbonie. Polski prezydent spotka się z prezydentem i premierem tego kraju. Głównym tematem rozmów będą m.in. przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

Wizytę w Portugali Andrzej Duda rozpocznie od otwarcia wystawy „Samarytanie z Markowej” na uniwersytecie Katolickim w Lizbonie.  Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej upamiętnia naszych rodaków, którzy podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów.

Następnie polski prezydent spotka się z premierem Portugalii Antonio Costą. Później odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i premiera Portugali. Kolejnym punktem wizyty będzie spotkanie z portugalskim prezydentem Marcelo Rebelo de Sousą. Po nim zaplanowano konferencję prasową obu prezydentów.

Andrzej Duda będzie pierwszym gościem zagranicznym przyjętym przez nowo wybranego prezydenta Portugalii.

Głównym tematem rozmów polityków ma być zbliżający się szczyt NATO w Warszawie.

Chodzi o to, aby szczyt podjął decyzje – po pierwsze o wzmocnieniu obecności NATO na wschodniej flance, a po drugie, aby był gotowy do opracowania i przyjęcia strategii działania na flance południowej – mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, NATO ma strategię działania na wschodniej flance NATO, ale nie ma tam sił. Z kolei na flance południowej są już siły NATO, nie ma jednak strategii działania. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Portugali zakończy się w godzinach popołudniowych.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj