Rząd zaopiniuje prezydencki projekt dot. emerytury

Rząd ma dziś przedstawić opinię na temat prezydenckiego projektu dotyczącego obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Komitet Stały Rady Ministrów udzielił projektowi pozytywnej rekomendacji. Resort finansów, a także związkowcy chcą powiązać obniżony wiek ze stażem pracy.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów – ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

Prezydenckie propozycje powinny być przyjęte w proponowanej formie jak najszybciej – uważa poseł Barbara Bartuś z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

– W moim przekonaniu, na dzień dzisiejszy do tego projektu nie ma możliwości wprowadzenia tych rozwiązań, które postulują związki zawodowe. Nie wykluczam, że byłoby to dobre, aby dłuższy staż pracy, 35-40 lat, uniezależnić to od przeżytego wieku danej osoby. Dzisiaj natomiast rozpatrujemy projekt prezydenta, rozpatrujemy to, do czego zobowiązaliśmy się w wyborach. Mam nadzieję, że w tym momencie, kiedy już Komitet Stały Rady Ministrów przyjął stanowisko pozytywne, tak samo Rada Ministrów przyjmie stanowisko pozytywne i uda nam się dopracować ten projekt, bo wiemy, że to już troszeczkę trwa – mówi poseł Barbara Bartuś.

Prezydencki projekt ustawy znajduje się w sejmowej nadzwyczajnej podkomisji.

Zgodnie z decyzją rządu PO-PSL, wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. Mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat w 2020 r., a kobiety w 2040 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl