fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Bułgarii

W ramach przygotowań do lipcowego szczytu NATO prezydent Andrzej Duda uda się dzisiaj z dwudniową wizytą do Bułgarii. W Sofii polski prezydent będzie rozmawiał m.in. o współpracy wojskowej, kryzysie imigracyjnym, ukraińskim oraz kwestiach energetycznych.

Prezydent oficjalnie wizytę rozpocznie wieczorem od spotkania z Polakami mieszkającymi w Bułgarii, podczas którego wręczy odznaczenia państwowe.

W poniedziałek na placu Aleksandra Newskiego polskiego prezydenta oficjalnie powita prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew. Odbędą oni rozmowę „w cztery oczy”. Następnie, pod przewodnictwem szefów państw, spotkają się delegacje obu krajów. Prezydent Duda otrzyma najwyższe bułgarskie odznaczenie – Starą Płaninę z wstęgą.

Andrzej Duda spotka się także z bułgarskim premierem Bojko Borisowem. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że polski prezydent będzie rozmawiał także z przewodniczącą bułgarskiego parlamentu Cecką Caczewą.

Minister Szczerski uważa, że ważne jest poznanie perspektywy Bułgarii w sprawie kryzysu imigracyjnego jako kraju bezpośrednio na niego wystawionego m.in. przez sąsiedztwo z Turcją.

„To ważne, by podkreślić nasze wspólne stanowisko w zakresie obrony zewnętrznych granic UE, umowy z Turcją i koniecznością jej wypełnienia” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Kolejnym tematem będą sprawy ekonomiczne, współpraca gospodarcza w tym w obszarze sektora energetycznego.

„Dywersyfikacja dostaw i połączenia energetyczne w naszym regionie są tematem niezwykle ważnym. Bułgaria odgrywała istotną rolę w dyskusjach o źródłach dostaw energii, zwłaszcza paliw do Europy. Pytanie, jak dziś Bułgaria będzie kształtować swoją strategię energetyczną?” – dodał Szczerski.

PAP/RIRM

drukuj