PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda zapowiedział, że nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu. Podkreślił, że jest to stanowisko jego i rządu. Andrzej Duda poinformował o tym po posiedzeniu Rady Gabinetowej, czyli spotkaniu prezydenta RP i całego rządu.

Andrzej Duda zaznaczył, że Polska bezskutecznie zabiegała o to, by prezydent mógł zabrać głos podczas obchodów. Tymczasem przemawiać mają prezydent Rosji oraz prezydenci Niemiec, Francji, przedstawiciele Wielkiej Brytanii a także USA.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk ocenia, że trudno sobie wyobrazić, by głos prezydenta Dudy nie mógł wybrzmieć przy okazji dyskusji nt. Holocaustu.

– To jest jakiś zupełny paradoks i powiedziałbym chichot historii, że w Instytucie Yad Vashem ma prawo głosu kanclerz Niemiec, które jako III Rzesza wywołały II wojnę światową. Ma prawo głosu prezydent Federacji Rosyjskiej, która stanowi swego rodzaju kontynuację, czy jest spadkobiercą – sama się tak określa – Związku Sowieckiego, czyli kraju również odpowiedzialnego za II wojnę światową. A nie miałby mieć głosu prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, czyli głowa państwa i przedstawiciel narodu, który ocalił najwięcej Żydów w czasie II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej, która tutaj na ziemiach polskich miała miejsce – podkreśla Jan Józef Kasprzyk.  

Światowe Forum Holokaustu ma się odbyć w Jerozolimie 23 stycznia.

27 stycznia z kolei przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. Tego dnia obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbędą się na terenie byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

RIRM

drukuj