PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda zabrał głos podczas Światowego Forum Żywnościowego

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przebywa w Rzymie. Podczas drugiego dnia wizyty wystąpił w trakcie Światowego Forum Żywnościowego.

Głównym tematem trwającego Forum, organizowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), są skutki rosyjskiej napaści na Ukrainę. Jednym z jej następstw jest widmo światowego kryzysu żywnościowego, który dotknie przede wszystkim Afryki.

Przesłaniem pierwszego dnia Światowego Forum Żywnościowego była solidarność i współpraca na rzecz zwalczania kryzysu żywnościowego.

– Żywność jest najsilniejszym narzędziem, jakie mamy, aby stworzyć lepszą przyszłość, na jaką zasługuje świat, na jaką zasługują przyszłe pokolenia – mówił Qu Dongyu, dyrektor FAO.

Swój list na Światowe Forum Żywnościowe skierował Ojciec Święty Franciszek. Wezwał, by w duchu braterstwa i solidarności oddać się innym.

– Żywność ma fundamentalne znaczenie dla ludzkiego życia. Ten priorytet może być zachowany tylko wtedy, gdy ponownie uwierzymy w braterstwo i solidarność, które muszą inspirować relacje między jednostkami i między wszystkimi narodami – napisał w liście Papież.

Obecność prezydenta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Żywnościowym jest kontynuacją jego ofensywy dyplomatycznej. Podczas niej prezydent podkreśla, że rosyjska agresja jest nie tylko zagrożeniem dla Ukrainy, ale dla wszystkich krajów, dla których Ukraina jest spichlerzem żywności.

Według Światowego Programu Żywnościowego napaść Rosji na Ukrainę, wspierana także przez reżim białoruski, prowadzi do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko Ukraińców, ale aż 345 mln ludzi w 82 krajach – wskazał prezydent RP.

Zakłócone łańcuchy dostaw trzeba wznowić jak najszybciej, by do tego nie doprowadzić. Polska podejmuje już kroki w tym kierunku.

– Wspieramy Ukrainę nie tylko w obronie, ale też w eksporcie jej produkcji rolnej poprzez nasze porty – zaznaczył Andrzej Duda.

„My, kraje zachodnie musimy się z Ukrainą dzielić i jej pomagać” – apelował w siedzibie FAO w Rzymie polski prezydent. Wskazywał, że Rosja musi ponieść konsekwencje swoich zbrodniczych działań.

– Rosyjska napaść spowodowała trudne do opisania zniszczenia i straty, tym ludzkie, w tym w infrastrukturze cywilnej, w gospodarce i środowisku. Powinny być one pokryte z rosyjskich środków – podkreślił.

Wtorek będzie trzecim dniem wizyty Andrzeja Dudy i jego małżonki w Rzymie. Para prezydencka spotka się wówczas z włoskim prezydentem Sergio Matarellą.

Marta Sulej/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl