fot. twitter.com/USAmbPoland

Prezydent A. Duda z wizytą w Stanach Zjednoczonych

Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych. Główny cel podróży za ocean to wystąpienie  w  debacie  generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

We wtorek prezydent Andrzej Duda na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych wygłosi przemówienie, w którym przestawi między innymi sytuację ma granicy polsko-białoruskiej oraz – jak mówi Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta – poruszy sprawy bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej [czytaj więcej]. 

– Jest to związane z tym, co się dzieje na Ukrainie od 2014 r. z inwazją rosyjską na Krym, na wschód Ukrainy, a także z prymatem prawa międzynarodowego – powiedział Błażej Spychalski.

Prezydent będzie mówił także o tym, jak Polska radzi sobie z pandemią COVID-19.

Andrzej Duda podczas wizyty w Nowym Jorku odbędzie kilka spotkań z prezydentami m.in.: Turcji, Brazylii, Ukrainy, Gruzji, Estonii  Litwy i Łotwy oraz z Sekretarzem Generalnym ONZ. Nie przewidziano spotkania z prezydentem USA, Joe Bidenem.

– To amerykańska strona informowała swoich sojuszników, partnerów, że pan prezydent Joe Biden być może nie będzie brał udziału w szczycie, a jeżeli będzie brał, to nie są przewidziane spotkania indywidualne pana prezydenta Joe Bidena – zaznaczył Błażej Spychalski.

Andrzej Duda spotka się z amerykańskim biznesem oraz z Polonią. Podczas wizyty w Nowym Jorku prezydentowi RP będzie towarzyszyć małżonka Agata Kornhauser-Duda.

TV Trwam News

drukuj