fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent A. Duda wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę  

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Ofiarność i Odwagę ratownikom zaangażowanym w akcję ratunkową w kopalni Zofiówka. Odznaczenia przyznał prezydent Andrzej Duda.

W latach 1960-1989 Medale nadawane były przez Radę Państwa. Od 1990 r. odznaczenie przyznaje prezydent RP osobom, które niosły pomoc innym ludziom, narażając przy tym swoje życie.

Dziś Medal prezydent Andrzej Duda wręczył zaangażowanym w akcję ratowniczą w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju. Akcja odbywała się w dniach od 5 do 19 maja, a jej przebieg śledziła cała Polska. W wyniku wstrząsu śmierć poniosło wtedy 5 górników.

Wyróżnienia z rąk prezydenta odebrało kilkudziesięciu ratowników górniczych. Stawiając ich postawę za przykład, Andrzej Duda podziękował za heroizm i niezwykłą odwagę

Każdy górnik zjeżdża do kopalni spokojny. On wie, że może się zdarzyć tragedia, katastrofa, zawał czy wypadek przy pracy to jest wliczone w ryzyko górniczej służby. Ale każdy z nich wie, że wróci na górę, dlatego że Panowie po niego przyjdziecie. Nikt nie zostanie w kopalni. Za to Wam ogromnie dziękuję. Za tę służbę, odwagę, poświęcenie. Za to, że jesteście niezwykłymi ludźmi, którzy są bohaterscy ponad innych. Szczęść Wam Boże – mówił prezydent RP.

Medal za Ofiarność i Odwagę to cywilne odznaczenie państwowe ustanowione ustawą z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj