fot. PAP/Andrzej Lange

Prezydent A. Duda: Tegoroczne egzaminy maturalne odbędą się w terminie i rozpoczną się 4 maja

Tegoroczne egzaminy maturalne odbędą się w terminie i rozpoczną się 4 maja – zapewnił prezydent Andrzej Duda po wczorajszym posiedzeniu Rady Gabinetowej.

Głównym tematem Rady Gabinetowej była bieżąca sytuacja epidemiczna w kraju. W trakcie rozmów poruszono także kwestie związane z edukacją, w tym m.in. przebieg tegorocznych egzaminów dojrzałości.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że matury odbędą się wyłącznie w formie pisemnej. Dodał, że nie ma przesłanek, aby ich termin był przesunięty. Oznacza to, że rozpoczną się na początku maja.

Na posiedzeniu Rady Gabinetowej omówiono także kwestię powrotu uczniów do szkół. Prezydent RP podkreślił, że rząd poważnie rozważa uruchomienie placówek w systemie hybrydowym.

– Tzn. tydzień nauki w szkole i tydzień nauki zdalnej wymiennie w stosunku do grup wiekowych i do podziału na klasy. Wydaje się, że rozwiązanie, które powoduje, że chociaż w ograniczonym zakresie powrócimy do szkoły, do bezpośredniej nauki (nie poprzez internet) będzie dopuszczona jak największa liczba uczniów z różnych grup wiekowych. Nauka stacjonarna choćby co drugi tydzień wydaje się rozwiązaniem sensowniejszym niż dopuszczenie tylko najmłodszych do stałej nauki, a pozostawienie w domach młodzieży – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podczas Rady Gabinetowej prezydent zapytał też ministra edukacji i nauki o pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla najmłodszych uczniów. Jak poinformował Andrzej Duda, program w tym zakresie jest realizowany, a na ten cel przeznaczono ponad 1,5 miliarda złotych.

RIRM

drukuj