fot. PAP/Adam Warżawa

Prezydent A. Duda: Spokojnie i konsekwentnie realizujemy zmiany służące polskiemu społeczeństwu

Spokojnie i konsekwentnie realizujemy zmiany służące polskiemu społeczeństwu – powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Lęborku (Pomorskie) na spotkaniu z mieszkańcami. Prosił o wsparcie w wyborach, żeby – jak mówił – ci, którzy przeszkadzają, nie zablokowali zmian w Rzeczypospolitej.

„Polsce potrzebne jest budowanie, Polska nie potrzebuje awantury” – mówił prezydent na Placu Pokoju w Lęborku, prosząc o głosowanie na niego w wyborach za trzy tygodnie.

„Polska potrzebuje spokojnych, konsekwentnie realizowanych inwestycji. Polska potrzebuje mądrej i konstruktywnej polityki. I ja tę politykę państwu obiecuję, tak jak prowadziłem ją przez pięć lat, mądrze pilnując państwa spraw” – zadeklarował.

Przypomniał, że gdy była taka potrzeba, to blokował również ustawy, które przygotowali jego koledzy, z którymi kiedyś zasiadał w ławach poselskich. Andrzej Duda powiedział, że reagował, jak było trzeba, nie bojąc się krytyki.

„Ja się krytyki nie boję, zresztą krytyka jest prawem w demokratycznym państwie. Mamy wolność słowa i każdy może krytykować” – podkreślił.

Prosił o wsparcie w wyborach tych, którzy chcą, aby była kontynuacja dotychczasowej polityki, żeby sprawy społeczne były w centrum zainteresowania i była prowadzona modernizacja kraju.

Prezydent przypomniał, że w ostatnich tygodniach przedsiębiorcy otrzymali 79 mld zł, żeby utrzymali miejsca pracy i swoje firmy.

„To jest także wspieranie rodziny, bo to ci ludzie dają miejsca pracy, to dzięki tym miejscom pracy ludzie zarabiają pieniądze i utrzymują swoich najbliższych” – podkreślił.

Prezydent powiedział, że nie zgadza się z głosem tych, którzy mówią, że rodziny nie wiedzą, jak dobrze wykorzystywać pieniądze lub źle je wydają. Podkreślił, że jest dokładnie odwrotnie i to rodzina najlepiej wie, co z nimi zrobić.

Jak zaznaczył, dla niego ważne jest to, aby w Polsce dobra były sprawiedliwie dzielone. Stwierdził, że 50 mld zł rocznie „było kradzionych przez złodziei VAT”. Z uszczelnienia ściągalności podatku VAT – przekonywał Andrzej Duda – są pieniądze na program „500 plus” i tzw. 13. emeryturę.

Prezydent zaznaczył, że to jednak nie wystarczy.

„My dzisiaj, w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa nie tylko u nas, ale i w całej Europie, potrzebujemy inwestycji, potrzebujemy wielkich inwestycji i potrzebujemy tych mniejszych inwestycji; potrzebujmy, żeby powstało koło zamachowe dla naszej gospodarki – na teraz, gdzie będą miejsca pracy, gdzie nasze firmy będą zarabiały pieniądze, i potrzebujemy infrastruktury, która będzie kołem zamachowym na przyszłość” – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że jedną z takich inwestycji jest przekop Mierzei Wiślanej oraz budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Prezydent, który wcześniej obserwował na poligonie w Ustce fragment ćwiczenia Anakonda-20, powiedział, że w wydatkach obronnych, które zgodnie z ustawą mają rosnąć do poziomu 2,5 proc. PKB, „była dedykowana część, zapisana na polską Marynarkę Wojenną”.

Andrzej Duda zapowiedział też, że na ukończeniu jest już projekt ustawy ws. Funduszu Medycznego i niedługo będzie mógł go złożyć do Sejmu. Zaznaczył, że środki z Funduszu będą służyć leczeniu trudnych przypadków onkologicznych i chorób rzadkich.

„Wiek emerytalny został obniżony, wprowadziliśmy <<500 plus>>, mimo, że przeciwnicy krzyczeli, że Polska się zawali. Polska się nie zawaliła, gdy zamiast do złodziei VAT-u, pieniądze trafiły do polskiej rodziny” – mówił Andrzej Duda.

Na spotkaniu z mieszkańcami Lęborka mówił też o najnowszym proponowanym programie – 500 zł dla każdego dziecka na wypoczynek letni. Wyjaśnił, że będzie to elektroniczny bon wypłacany przez ZUS; będzie go może zrealizować tylko na usługę turystyczną.

Nawiązał także do budowy drogi krajowej S-6 łączącej Szczecin z Trójmiastem. Prezydent poinformował, że „w tym tygodniu na posiedzeniu rządu zostanie podjęta decyzja o tym, że droga ta będzie finansowana z budżetu centralnego, co przyspieszy jej budowę o trzy lata”. Dodał, że „to nie będzie – tak jak do tej pory postanawiano – partnerstwo publiczno-prywatne”, lecz pieniądze z budżetu centralnego, co – jak podkreślił – „umożliwi dużo szybszą realizację tej inwestycji”.

„Premier zgodził się, żeby uczynić tę drogę częścią tego, co nazwaliśmy planem Dudy, czyli tych inwestycji, które będą się znajdowały pod moim szczególnym protektoratem” – powiedział prezydent.

Jak dodał, chciałby, żeby „naprawiany był w Polsce wymiar sprawiedliwości”.

„Żeby sędziowie w Polsce rozumieli, że wykonują służbę publiczną dla obywateli. I to, że wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej, to szczególna odpowiedzialność, która stawia wobec nich również i szczególne wymagania. Choćby pod względem tego, jak mają się zachowywać i jakim standardom etycznym i moralnym mają sprostać na co dzień” – mówił Andrzej Duda.

Przyznał, że te zmiany są trudne.

„Bo są elity, które swoich przywilejów bronią pazurami. Walczą i są gotowe do każdej niegodziwości, byleby tylko swoje przywileje obronić. Są gotowe poniewierać Polakami i polskim państwem za granicą. Wielokrotnie to państwo słyszeliście: oszczerstwa na nasz temat. Ale spokojnie. My spokojnie i konsekwentnie realizujemy w naszym kraju te zmiany, które służą polskiemu społeczeństwu” – stwierdził.

Przemówienie prezydenta była kilkakrotnie owacyjnie przerywane oklaskami i skandowaniem jego imienia i nazwiska.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl