fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda podpisał ustawę w sprawie utworzenia funduszu kompensacyjnego

Osoby zaszczepione i hospitalizowane z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych będą mogły ubiegać się o świadczenie kompensacyjne bez konieczności odwoływania się do sądu. Gwarantuje to ustawa, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda.

Nowelizacja Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi odnosi się do odczynów, które wystąpiły po szczepieniu przeciw COVID-19 od początku ich wykonywania.

Poseł Anna Maria Siarkowska z Prawa i Sprawiedliwości wskazuje, że wielu obywateli czekało na takie rozwiązanie. Zaznacza jednocześnie, że jest ono niewystarczające.

– Rozwiązania nie obejmują sytuacji, w której osoba przyjmuje preparat, a później następuje zgon. Rodzina nie może liczyć na żadne świadczenia. Jednocześnie warunki wypłaty świadczeń kompensacyjnych są bardzo rygorystyczne. Wymagają one m.in. hospitalizacji powyżej 14 dni. Maksymalna wysokość świadczenia to 100 tys. złotych. Jeżeli spojrzymy na całą dostępną pulę, poziom świadczeń wypłacanych przez państwo zawiera się w kwocie, jaka pozwoli na wypłatę 100 tys. zł jedynie 55 osobom – zauważa poseł Anna Maria Siarkowska.

W ocenie poseł należałoby zwiększyć kwotę gwarantowanego świadczenia oraz zapewnić rekompensatę osobom, które poniosły konsekwencje zdrowotne po przyjęciu szczepionki, ale ich hospitalizacja była krótsza niż 14 dni.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl