fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Prezydent A. Duda: Cieszę się ze spotkania z rodziną olimpijską

Cieszy mnie każda okazja spotkania z rodziną olimpijską – powiedział prezydent RP Andrzej Duda, który uczestniczył w sobotę w uroczystości otwarcia Klubu Olimpijskiego w Krakowie. Jak dodał dużą satysfakcją jest dla niego fakt, że to właśnie jego rodzinne miasto jest siedzibą Klubu.

Jak przypomniał, to właśnie w krakowskim Hotelu Francuskim odbyło się w 1919 roku historyczne posiedzenie działaczy sportowych, podczas którego powołano krajową organizację olimpijską.

W uroczystości otwarcia Klubu Olimpijczyka wziął udział przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Prezydent RP, nawiązując do historycznego spotkania, zauważył, że było one skromne, podobnie jak skromne, w porównaniu w dniem dzisiejszym, były wówczas same igrzyska. Niewielka salka konferencyjna w Hotelu Francuskim, która nie może nawet pomieścić wszystkich gości sobotniej uroczystości, zapoczątkowała wspaniałą historię, naznaczoną wielkimi sukcesami polskich olimpijczyków.

Komitet Olimpijski powstał w celu zorganizowania przygotowań polskich sportowców do igrzysk olimpijskich 1920. Sytuacja polityczne, a zwłaszcza wojna polsko-sowiecka, sprawiły jednak, że debiut polskiej reprezentacji nastąpił dopiero w 1924 roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl