PAP/Marek Borawski/KPRP

Prezydencka wizyta w Czarnogórze

Trwa oficjalna wizyta polskiej pary prezydenckiej w Czarnogórze. W środę prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premierem i prezydentem Czarnogóry. Spotkał się także z lokalną Polonią.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Czarnogórze odbywa się w czasie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, dlatego też tematy związane z bezpieczeństwem i zagrożeniami hybrydowymi zdominowały rozmowy prezydentów Polski i Czarnogóry.

– My jako kraj członkowski UE, my jako kraj w ramach strefy Schengen mamy obowiązek chronienia europejskiej granicy, zwłaszcza przed nielegalną migracją – mówił Andrzej Duda.

Czarnogóra wyraziła pełne poparcie dla działań polskich władz. Prezydent Milo Đukanović podkreślił, że jego kraj od lat zmaga się z działaniami hybrydowymi ze strony Rosji.

– Żyjemy w takim stanie nie od wczoraj, a przynajmniej od sześciu lat. Celem tego hybrydowego wpływu jest zatrzymanie euroatlantyckiej integracji Bałkanów Zachodnich – zaznaczył prezydent Czarnogóry.

Polska opowiada się za pełną integracją Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. Jednak część państw zachodniej Europy spowolniła ten proces. To niezrozumiała decyzja, szczególnie po Brexicie – wskazał prezydent Andrzej Duda.

– Oczywistą odpowiedzią na ten fakt powinno być przyjęcie do UE nowych państw po to, żeby pokazać, że UE jest żywa i atrakcyjna. Jest atrakcyjna dla narodów Europy – dodał.   

– Jesteśmy wdzięczni, że w Warszawie dobrze rozumiana jest ważność nie tylko stabilności regionu, ale również całej Europy oraz jak ważna w tym kontekście jest polityka rozszerzenia Unii Europejskiej – powiedział Milo Đukanović.

Prezydenci po rozmowie w cztery oczy oraz rozmowach z udziałem delegacji obu państw zapewnili o chęci rozwijania współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej i naukowej.

– Nie mamy żadnych sporów, ale mamy wspólne interesy, które chcemy realizować – podkreślił Andrzej Duda.

Polska delegacja przekazała w środę Czarnogórze 60 tysięcy szczepionek przeciw koronawirusowi. To już drugi transport z naszego kraju. W poprzednim było 40 tysięcy dawek.

W Podgoricy para prezydencka spotkała się z Polakami mieszkającymi w Czarnogórze. Prezydent Andrzej Duda wręczył zasłużonym działaczom Polonii odznaczenia państwowe.

– Mamy tutaj bardzo dobrą opinię. Cieszymy się przyjaźnią i sympatią. To jest wielki kredyt, który mamy i z którego mam nadzieję, że nasi rodacy dobrze skorzystają po to, by na zawsze pozostać przyjaciółmi w Czarnogórze, słowiańskimi braćmi i zawsze być mile witanymi – stwierdził prezydent RP.

W czwartek para prezydencka uda się do Macedonii Północnej. W trakcie dwudniowej wizyty prezydent Andrzej Duda spotka się z władzami kraju oraz weźmie udział w polsko-macedońskim forum gospodarczym.

Piotr Krupa/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl