fot. st. chor. Rafał Mniedło/11DKPanc

Prezydent A. Duda podpisze ustawę o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych

Prezydent Polski Andrzej Duda ma dziś w południe podpisać ustawę o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych. Przewiduje ona zmianę sposobu obliczania udziału wydatków obronnych w PKB i ich wzrost.

W przyszłym roku wydatki na obronność mają wynieść co najmniej 2 proc. PKB, a docelowo w 2030 roku – 2,5 procent. Zwiększenie wydatków obronnych ma umożliwić reorganizację struktury i systemu dowodzenia sił zbrojnych oraz przyspieszyć ich modernizację.

Ustawa zwiększy też liczebność wojska – zwraca uwagę poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz, wiceszef sejmowej Komisji Obrony.

– Do 2030 roku będziemy chcieli stworzyć armię, która będzie liczyła do 200 tys. żołnierzy, w tym 150 tys. żołnierzy zawodowych i oczywiście druga część to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. To są bardzo ważne decyzje, to jest bardzo ważna ustawa i jestem przekonany, że również w oczach naszych sojuszników w ramach NATO, wchodzimy do takiej swoistej awangardy i pokazujemy, że na Polskę można liczyć, że na Polsce można polegać – mówi poseł Wojciech Skurkiewicz.

Polska jako jeden z nielicznych krajów NATO wywiązuje się z zaleceń Sojuszu dotyczących wydawania na obronność przynajmniej 2 proc. PKB.

Ustawę o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych parlament przyjął pod koniec września.

RIRM

drukuj