Prezydenci Polski i Litwy upamiętnili obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Prezydenci Polski i Litwy, Andrzej Duda i Gitanas Nauseda, biorą udział w obchodach 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Pierwsza część uroczystości odbyła się przy Bramie Straceń na warszawskiej Cytadeli.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Cytadela to symbol cierpienia i niezłomności Polaków.

– Dzisiaj uroczyście obchodzimy pamięć tamtych dni. Pochylamy głowy nad mogiłami powstańców styczniowych; bohaterów, których na rękach nosiła II RP, dla której byli ikonami przetrwania, woli odrodzenia, niezłomnej woli zwycięstwa – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

W tegorocznych obchodach Powstania Styczniowego uczestniczą przedstawiciele Ukrainy i wolnej, demokratycznej Białorusi.

fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Polski odnosząc się do wydarzeń za naszą wschodnią granicą, zwrócił uwagę, że historia zatacza dramatycznie kręgi. Dodał, że silna wola obrony swojej wolności jest wrośnięta w nasze narody.

– Tak samo, jak u naszych sąsiadów i braci Litwinów; jak u trwających niezłomnie przy woli odzyskania pełnej suwerenności, niepodległości i samostanowienia Białorusinów, przedstawicieli wolnej Białorusi, wierzę w to, że Ukraina pokona swojego napastnika, przemoże rosyjską nawałę – mówił Andrzej Duda.

Następnie uroczystości przeniosły się na Zamek Królewski. W Arkadach Kubickiego prezydenci wraz z małżonkami biorą udział w otwarciu wystawy poświęconej Powstaniu.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. i było największym zrywem niepodległościowym XIX wieku. Miało charakter wojny partyzanckiej i objęło Królestwo Polskie oraz cały zabór rosyjski. Walczyło w nim ok. 200 tys. Polaków.

Zryw trwał do wiosny 1864 r. i zakończył się klęską. Jego następstwem była m.in. aktywna rusyfikacja, konfiskata majątku szlacheckiego i kościelnego, a także odebranie Królestwu Polskiemu resztek niezależności.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl