fot. pixabay.com

Prezes tureckiego banku centralnego przez wysokie ceny nieruchomości w Stambule była zmuszona do zamieszkania z mamą

Hafize Gaye Erkan, prezes banku centralnego Turcji, przyznała, że wysokie ceny nieruchomości w Stambule zmusiły ją do wprowadzenia się do domu swojej mamy – podał w niedzielę portal Duvar. Ceny mieszkań w prowincji stambulskiej wzrosły o 127,3 procent.

Prezes tureckiego banku centralnego, Hafize Gaye Erken, z powodu wysokich cen nieruchomości w Stambule była zmuszona do mieszkania z matką.

„Jak Stambuł może być droższy od Manhattanu?” – pytała retorycznie w wywiadzie, odnosząc się do swojego poprzedniego miejsca pracy w USA.

44-letnia kobieta była wcześniej dyrektorem w amerykańskich bankach First Republic Bank oraz Goldman Sachs. Decyzją prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana nową prezes tureckiego banku narodowego została w czerwcu 2023 roku. Jest pierwszą w historii kraju kobietą na tym stanowisku.

Prezes banku centralnego, jako wysokiej rangi urzędnik państwowy, zarabia 161 tys. lir tureckich brutto (ponad 5,5 tys. dolarów) bez dodatków, podczas gdy płaca minimalna w kraju wynosi 11 402 lir (393 dolarów).

Hafize Gaye Erken zasugerowała zwiększenie liczby lokali socjalnych jako rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w Stambule i dodała, że „jedna osoba nie powinna mieć 10 domów”.

Według badania przeprowadzonego przez grupę BETAM, średnie miesięczne ceny wynajmu wzrosły w Turcji o 117 proc. w ciągu jednego roku. W niektórych prowincjach dotkniętych trzęsieniem ziemi czynsze wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z okresem sprzed trzech miesięcy.

Globalny indeks cen mieszkań międzynarodowej firmy doradczej Knight Frank podaje, że Ankara, Izmir i Stambuł to prowincje o najwyższym wzroście cen mieszkań spośród 150 regionów na świecie: odpowiednio 135,3 proc., 133 proc. i 127,3 procent.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl