Prezes Stoczni Szczecińskiej: Producenci mają możliwość wyboru trybu opodatkowania

To nie pomoc, a cywilizowane narzędzia; producenci mają możliwość wyboru trybu opodatkowania – uważa Andrzej Strzeboński, prezes Stoczni Szczecińskiej. Ekspert odniósł się w ten sposób do działań Komisji Europejskiej wobec Polski. Brukselscy urzędnicy sprawdzają, czy ustawa stoczniowa jest zgodna z unijnym prawem.

Ich wątpliwości budzi jednoprocentowy zryczałtowany podatek płacony od wartości sprzedanej produkcji. KE bada, czy takie zapisy w ustawie nie dają polskim stoczniom przewagi konkurencyjnej.

Prezes Andrzej Strzeboński zauważa, że brukselscy urzędnicy zabierają głos w momencie, gdy nasze stocznie zaczynają podejmować działania handlowe z armatorami. W jego ocenie przepisy zawarte w ustawie stoczniowej są normalną praktyką podatkową.

 – Nikt nie zwalnia z podatku, nikt nie uwalnia, tylko obowiązek podatkowy istnieje. Jedynie formuła jest do wyboru dla pracodawcy, czy przedsiębiorcy: czy to będzie CIT czy to będzie zryczałtowany podatek obrotowy. Myślę, że i w tej materii ze spokojem nasza dyplomacja i nasz rząd sobie poradzi – mówi Andrzej Strzeboński.

 Polska jest w stałym dialogu z KE i wyjaśnia wszelkie wątpliwości. Rząd Zjednoczonej Prawicy odbudowuje przemysł stoczniowy, który w ostatniej dekadzie został praktycznie zwinięty. Teraz budowa statków na potrzeby naszych firm, ale także i wojska, ma się odbywać w polskich zakładach. To oznacza m.in. zwiększenie ilości miejsc pracy.

RIRM

drukuj