Prezes PLL LOT: Spółka dobrze przygotowana do prywatyzacji

Pozytywna decyzja KE ws. pomocy państwa dla PLL LOT zwiększyła zainteresowanie potencjalnych inwestorów – ocenił prezes spółki Sebastian Mikosz. Dodał, że jest możliwe, aby w firmę zainwestowało kilku udziałowców.

Według Mikosza, LOT nie był nigdy tak dobrze przygotowany do prywatyzacji, jak obecnie. Spółka ma uregulowaną sytuację bilansową z Komisją Europejską, nie ma żadnego zadłużenia, jest od sierpnia rentowna – powiedział prezes LOT.

KE zatwierdziła pomoc państwa dla PLL LOT i zaakceptowała plan restrukturyzacji spółki. Uznała też, że pomoc na restrukturyzację w wysokości 804 mln zł, którą Polska planuje przyznać LOT-owi, jest zgodna z zasadami UE. W planie zapisano, że spółka uzyska trwałą rentowność od 2015 r.

Poseł Maciej Małecki powiedział, że trudno uwierzyć w tak gwałtowny rozwój i poprawę sytuacji polskiego przewoźnika.

– Na bardzo konkurencyjnym i zapchanym rynku lotniczym raczej nie jest to możliwe. Na tym rynku rządzą trzy linie: Lufthansa, British Airways i France KLM, które mają nieporównywalnie większy potencjał niż LOT. Wątpię, żeby najbardziej optymistyczne zapisy o gwałtownym rozwoju przyjęte przez obecny zarząd LOT-u sprawiły, że te linie dobrowolnie przesuną się na rynku i zrobią lukę dla LOT-u, który jest w bardzo trudnej sytuacji. Mam obawy, żeby nie doszło do takiej sytuacji, że jakaś firma zewnętrzna wykonała strategię, spółka za nią drogo zapłaciła. Niestety miałoby to się nijak do rzeczywistości, a sytuacja LOT-u nadal byłaby trudna – ocenił polityk.

Prezes LOT-u zapowiedział, że na przełomie roku może być gotowa pięcioletnia strategia dla firmy. Dokument ma dotyczyć przyszłości LOT-u do 2020 r. i zawierać plany siatki połączeń przewoźnika, a także plany floty i budżetu.

Większościowym akcjonariuszami PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl