fot. flickr.com

Komisja Europejska otwiera postępowanie wyjaśniające ws. wsparcia systemów ciepłowniczych w Polsce

Komisja Europejska otwiera postępowanie wyjaśniające ws. wsparcia systemów ciepłowniczych w Polsce. Sprawa dotyczy pięciu gmin na Podkarpaciu, gdzie ciepło po modernizacji ma być dalej wytwarzane przez spalanie węgla.

Polska zgłosiła Komisji Europejskiej, że zamierza udzielić wsparcia publicznego na unowocześnienie tych sieci. Dotacja miałaby być finansowana z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Komisja ma wątpliwości, czy planowane dopłaty są zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Minister energii Krzysztof Tchórzewski wyjaśnił, czego dotyczy postępowanie.

– Te przepisy, które były akceptowane w ramach naszej notyfikacji określają, że możemy udzielać wsparcia ciepłu pochodzącemu z węgla jedynie w przypadku, kiedy nie ma takiej możliwości, jeśli chodzi o sieci gazowe. Zasadniczo postępowanie Komisji Europejskiej sprowadza się do tego, czy wystarczająca ilość dostarczanego w dany region gazu jest na to, aby dane ciepłownie zamienić w elektrociepłownie czy też elektrociepłownie węglowe zamienić w gazowe. To podlega bardzo dokładnej kontroli ze strony Komisji i te rzeczy wyjaśniamy, bo w takich sytuacjach rzeczywiście jest problem z dofinansowaniem, jeśli chodzi o modernizację – mówił minister Krzysztof Tchórzewski.

Minister Krzysztof Tchórzewski liczy na to, że Komisja Europejska przyjmie wyjaśnienia polskiej strony i wszystko zakończy się pomyślnie.

RIRM

drukuj