fot. PAP

Premier wytłumaczy się z memorandum?

Dziś po południu premier Donald Tusk ma przedstawić informacje związane z memorandum dot. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał – Europa.

Dokument w Sankt Petersburgu podpisały: eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz i rosyjski Gazprom.

Informacja o tym zaskoczyła w piątek premiera Donalda Tuska oraz ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Początkowo o zaskoczeniu mówił również wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Jednak okazało się, że 3 kwietnia otrzymał on informacje o planach podpisania dokumentu od szefa EuRoPol Gazu.

Poseł Marek Suski, członek Komisji Skarbu Państwa oczekuje, że premier wyjaśni dziś, jak to jest możliwe, że wicepremier, który jedzie na rozmowy ma specjalną instrukcję negocjacyjną rządu – a premier Donald Tusk nic o tym nie wie.

– Jest to rzeczywiście rzecz zdumiewająca. Jeśli minister skarbu i prezes PGNIG na Komisji Skarbu Państwa, która była w czwartek mówią właśnie na temat działań PGNIG, że nic o tym nie wiedzą, a jednocześnie pani Piotrowska-Oliwa jest przewodniczącą Rady Nadzorczej Europol Gazu i nie wie o tym, co ta spółka robi. To wszystko jest zdumiewające. Albo jesteśmy oszukiwani, albo po prostu ten rząd kompletnie nie panuje nad tym, co się dzieje – mówi poseł Marek Suski.

Jednocześnie poseł spodziewa się, że premier Donald Tusk będzie próbował nas przekonywać, że nic się nie stało.

– Sztab kryzysowy w Platformie Obywatelskiej wymyślił tłumaczenie. Gdyby taka sytuacja zdarzyła się w innym kraju europejskim, to nie tylko minister powinien podać się do dymisji, ale i premier.  Tu będziemy oczywiście przekonywani, że nic się nie stało; że to tylko rozmowy na temat ewentualnie wybadania, czy taka inwestycja jest opłacalna. Będziemy znowu karmieni jakimiś frazesami i będzie nam się opowiadać bajki, że nic takiego się nie wydarzyło – zaznaczył Marek Suski.

Wczoraj politycy PO i PSL rozmawiali o współpracy w koalicji, dyscyplinie głosowań i reformie sądów – poinformował rzecznik rządu Paweł Graś.

Spotkanie odbyło się po tym, gdy w piątek trzech posłów Stronnictwa zagłosowało za odwołaniem ministra transportu Sławomira Nowaka.

 

Wypowiedź posła Marka Suskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj