Tusk rządzi Platformą Obywatelską już 10 lat

Dziś mija 10 lat, od kiedy Donald Tusk kieruje Platformą Obywatelską. Rocznica przypada w trudnym momencie dla samego Donalda Tuska. Spadają sondaże, a wewnątrz partii zauważalne są napięcia między przywódcami poszczególnych frakcji.

PO w ostatnim czasie przegrała m.in. wybory uzupełniające do Senatu w Rybniku, w referendum odwołano prezydenta Elbląga z PO oraz Radę Miasta.

Według części ekspertów nie widać perspektyw, aby PO mogłaby się odbudować. Marcin Palade politolog zauważa, że dobra passa Donalda Tuska trwała do końca ubiegłego roku. Z każdym miesiącem jest on oceniany coraz niżej.

Ekspert podkreśla, że mówienie o jego szybkim ustąpieniu jest zbyt przedwczesne.

– Na pewno mamy do czynienie z najpoważniejszym kryzysem, jeśli chodzi o notowania Donalda Tuska i jego postrzeganie, jako premiera, jako polityka. Chce zwrócić uwagę, że w ostatnich latach Donald Tusk wielokrotnie wychodził z opresji. Przegrał wybory prezydenckie i parlamentarne łącznie w roku 2005. Dwa lata później Platforma te wybory wygrała zdecydowanie. Co prawda nie widzę możliwości żeby Platforma mogła odbudować się do takiej pozycji, jaką miała choćby w wyborach roku 2007 czy 2011, aczkolwiek sądzę że ci którzy skreślają Donalda Tuska i mówią, że jego dni czy tygodnie są policzone są zbytnimi optymistami – powiedział Marcin Palade. 

W tle pojawiają się także informacje o stanowisku dla Donalda Tuska w KE. Sam premier mówił ostatnio, że jest nawet namawiany.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog, mówi że nie jest to wysoce prawdopodobne, ale też nie jest wykluczone. Tłumaczy, że KE traci obecnie na znaczeniu a to sprawia, że szanse polityków z Europy środkowo wschodniej – w tym Donalda Tuska – rosną.

– Im mniejsze będzie znaczenie Komisji Europejskiej, im bardziej będzie ona teatrem, instytucją słabą – a w tym kierunku zmienia się sytuacja – tym większe szanse, że Donald Tusk może zostać jej przewodniczącym. Myślę, że tempo tego procesu nie będzie tak szybkie żeby moja prognoza się sprawdziła. Jest takie prawdopodobieństwo, ale sądzę, że jeszcze nie teraz. Może przy następnej kadencji, ale wtedy znaczenie Donalda Tuska dla ewentualnych jego promotorów do funkcji szefa komisji będzie zbyt małe – powiedział dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

RIRM

drukuj