fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier: W marcu do firm trafi 4,5 mld zł rządowego wsparcia

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w marcu rząd przeznaczy kolejne 4,5 mld zł na wsparcie dla firm oraz dodatkowo umorzy zwrot pomocy z zeszłego roku dla około 50 rodzajów działalności.

W trakcie wizyty w firmie Sigma w Jastkowie w woj. lubelskim szef rządu przypomniał, że jutro minie rok od ogłoszenia stanu epidemii w Polsce.  Wskazał, że obecnie mierzymy się z trzecią falą, która jest groźna dla życia, zdrowia, ale też i dla gospodarki.

– Dlatego podjąłem decyzję o tym, że w marcu będziemy kontynuować nasz program wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż. To 4,5 mld zł przekazane do dyspozycji przedsiębiorców właśnie na ochronę miejsc pracy. To jest ok. 1 mld zł przeznaczone na zwolnienia ze składek ZUS. To ok. pół mld zł na tzw. postojowe, ale także na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników, na utrzymanie miejsc pracy ponad 1 mld zł, wreszcie ponad 1 mld zł bezzwrotnych dotacji dla małych firm tzw. mikrofirm przeznaczamy na marzec – poinformował Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że chodzi o to, by „przechować wartość polskiej gospodarki”.  Szef rządu przekonywał, że razem z pracownikami i przedsiębiorcami tę wartość polskiej gospodarki uda się przechować. Wyraził także nadzieję, że wiosną lub późniejszą wiosną tego roku „będą coraz lepsze wiadomości również z frontu epidemicznego”.

RIRM

drukuj