M. Morawiecki o obronności w Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju

O konieczności wykorzystania potencjału polskich informatyków w przemyśle obronnym i wsparcia krajowego przemysłu zbrojeniowego z przemysłem krajów NATO mówił w piątek w Kielcach wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Wicepremier uczestniczył w piątek w debacie „Bezpieczeństwo Polski w świetle Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, odbywającej się w ramach XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego na Targach w Kielcach. Morawiecki mówił o głównych zrębach przebudowy przemysłu obronnego w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W jego ocenie, do tej pory w Polsce nie było oczywiste włączenie przemysłu obronnego do gospodarki. Dzisiaj wraz z nowym kierownictwem Ministerstwa Obrony Narodowej rzeczywiście budujemy bardzo konkretne plany, w jaki sposób przemysł obronny miałby być częścią reindustrializacji – powiedział.

Mówił, że zależy mu, by przemysł obronny Polski był tak podziwiany, jak polscy żołnierze.

Na razie tak nie jest, ale tak ma być. Żeby tego dokonać, trzeba sobie zdać sprawę z tego, jakie parametry o tym decydują, że polski przemysł obronny jest rzeczywiście w awangardzie rozwoju technicznego i obronnego w danym czasie” – dodał.

Zdaniem ministra coraz bardziej nowoczesność przemysłu obronnego determinuje informatyka – przemysł od strony cyfrowej i cyberbezpieczeństwo. Mamy niesamowitą narodową kompetencję – talenty informatyczne są naszym dobrem narodowym. Te ponadprzeciętne w porównaniu do innych krajów, mogą i powinny być wprzęgnięte w supernowoczesny przemysł zbrojeniowy – mówił Mateusz Morawiecki.

Za kolejny „filar” kwestii obronnych w ramach Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremier uznał lepsze połączenie prac badawczych i naukowych pod elementy polityki obronnej.

To było na pewno +piętą achillesową+ polskiego rozwoju gospodarczego do tej pory, a w szczególności rozwoju polskiego przemysłu obronnego” – ocenił Morawiecki. Dodał, że razem z szefem MON oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego budują m.in. mechanizmy legislacyjne po to, by „przepływ wiedzy bez przeszkód postępował” – powiedział minister.

Trzeci element planu Morawieckiego w dziedzinie obronności, to odpowiednie połączenie polskiego przemysłu obronnego z przemysłem sojuszników Polski w NATO. W tym kontekście mówił o eksporcie na rynki międzynarodowe i partnerstwie z innymi krajami NATO.

PAP/RIRM

drukuj