[TYLKO U NAS] M. Lewandowski: Jeśli nie dojdzie do porozumienia z premierem, będziemy przygotowywać się do protestów

Taka jest nasza rola i obowiązek. Takie jest oczekiwanie całej rzeszy pracowników. Mamy świadomość, że w ciągu jednego roku nie da się wszystkiego nadrobić – mówił Marek Lewandowski, rzecznik prasowy komisji krajowej NSZZ „Solidarność” w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Jesteśmy już na finale całej procedury związanej z budżetem państwa. Dzisiaj stoimy nad dylematem – zauważył Marek Lewandowski.

Od 2010 roku płace w sferze budżetowej są zamrożone. Sama tylko skumulowana inflacja za ten okres to jest prawie 13 proc. zaległości. Dochodzi do tego brak podwyżek ponad inflację, więc mamy dzisiaj do czynienia z ogromną zapaścią w sferze budżetowej, bo to nie tylko dotyczy służb mundurowych, które dostawały podwyżki, ale jeśli mówimy o policji, to dochodzą do tego jeszcze pracownicy cywilni, których podwyżki nie obejmowały. Coraz trudniej jest nam wszystkim zrozumieć, dlaczego przy tak doskonałej sytuacji budżetowej te podwyżki są tak naprawdę zamrożone – mówił rzecznik prasowy komisji krajowej NSZZ „Solidarność”.

Zdaniem gościa Radia Maryja nie ma powodu do tego, aby rząd dalej mroził państwową sferę budżetową.

Solidarność bardzo spokojnie podchodziła do tego całego procesu, bo mieliśmy świadomość, że tego wszystkiego nie da się nadrobić od razu. 2 pierwsze lata obecnego rządu cechowały się dosyć dużą powściągliwością z naszej strony. Tu ruszały duże programy, jak przywrócenie wieku emerytalnego, oprócz tego udało się wprowadzić kilkanaście bardzo dobrych rozwiązań dla pracowników. Natomiast to już jest 3 rok tych rządów i kolejny budżet, a nie ma żadnego uzasadnienia dla tego, aby dalej mrozić państwową sferę budżetową. Przyszedł wreszcie czas i na tych ludzi – podkreślił rzecznik.

Domagamy się wzrostu płacy minimalnej o 8,5 proc., a więc kwoty 2278 zł – akcentował Marek Lewandowski.

Apelujemy także o odblokowanie kwoty naliczania funduszu socjalnego. Fundusz socjalny to jest taki stały odpis, który pracodawcy odprowadzają na każdego pracownika, na osobne konto, z którego finansuje się później takie cele, jak np. „Dobry Start”. Są to pieniądze także na wypoczynek czy rehabilitację, a więc na bardzo ważną sferę, która jest też zamrożona od 2012 roku – mówił gość „Aktualności dnia”.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem Marka Lewandowskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl