fot. PAP/Mateusz Marek

Premier RP w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL: Musimy wyrwać Europę z jej geopolitycznego uśpienia, bo owoce wolności nie są nam dane na zawsze

Sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 r.; Solidarność Walczącą, czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki do uczestników warszawskich obchodów 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej.

„Spotykamy się w bardzo szczególnym miejscu. To Muzeum Więźniów Represjonowanych w PRL i Żołnierzy Wyklętych – miejsce bardzo szczególne, miejsce, które naznaczone jest krwią, męczeństwem naszych bohaterów” – mówił Mateusz Morawiecki, w młodości również działacz Solidarności Walczącej (SW).

Zwrócił uwagę, że „to miejsce naznaczone jest męczeństwem, ale naznaczone jest też zwycięstwem”.

„Zwycięstwem, choć tego zwycięstwa, wolności nie mogli doświadczyć ci, którzy tu, w tych murach, jak ojciec pani Zofii – rotmistrz Witold Pilecki – dawali świadectwo wierności Polsce, wierności prawdzie i stawali w imieniu walki o niepodległość. W tej sztafecie wolności, na drodze ku jej odzyskaniu pojawiła się „Solidarność” – wielki, wspaniały ruch, jeden z największych, jeśli nie największy ruch społeczny w historii świata, który dał nadzieję. Dał nadzieję Polsce, ale dał nadzieję także narodom Europy Wschodniej” – zaznaczył szef rządu.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że „jeszcze przed zjazdem „Solidarności” (…) Andrzej Kołodziej, nasz znakomity towarzysz broni i jeden z przywódców Solidarności Walczącej wręczył mi egzemplarz >>Biuletynu Dolnośląskiego<< wydanego w sierpniu 1981 r.”.

„Tam wydrukowane zostało, przywiezione z Rosji, >>Przesłanie do polskiej Solidarności<<. W odpowiedzi na tamto >>Przesłanie<< I Zjazd Solidarności przyjął posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej” – wyjaśnił premier.

Podkreślił, że „ta sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 r.”.

„Solidarność Walczącą, czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą. Którzy nie godzili się na wydłużenie łańcucha oferowane przez komunistów; nie godzili się na zamianę kajdan żelaznych na aksamitne, tylko chcieli – wy chcieliście – wolnej Polski od samego początku” – powiedział premier.

Organizatorami dwudniowych obchodów 40. rocznicy powstania SW w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie są: Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Fundacja Wizja Rozwoju i Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, a współorganizatorami: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

PAP

drukuj