PAP/Jakub Kaczmarczyk

Premier: Powstanie Wielkopolskie budowało i zbudowało Rzeczpospolitą

Powstanie Wielkopolskie było powstaniem o całą Polskę budowało i zbudowało Rzeczpospolitą – powiedział dziś w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości upamiętniających 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

„My dzisiaj jesteśmy również spadkobiercami tamtego zrywu niepodległościowego, bo budujemy silną Rzeczpospolitą, której nie byłoby bez ówczesnych wielkich wysiłków naszych przodków” – mówił premier.

Podkreślił, że w Wielkopolsce podczas powstania Polacy pokazali ogromne zdolności mobilizacyjne i logistyczne oraz masowość i powszechność tego zrywu, które zaskoczył zaborców.

„Jak przed stu laty nasi wielcy ówcześni przywódcy: Paderewski w Poznaniu, Piłsudski w Warszawie, Dmowski w Paryżu czy Witos w Wiedniu, i później w innych miejscach, walczyli o suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą wiedząc, że Polska jest – mówiąc językiem Paderewskiego – polifoniczna, że nie jest ludowa, nie jest socjalistyczna, nie jest tylko narodowa; składa się z bardzo wielu społecznych, politycznych nurtów i także z wielu ziem, ziem dawnej I Rzeczypospolitej” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podsumował, że Powstanie Wielkopolskie „było powstaniem o całą Polskę”, „budowało i zbudowało Rzeczpospolitą”.

PAP/RIRM

drukuj