fot. PAP/Leszek Szymański

Premier Morawiecki i kanclerz Merkel złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą rozstrzelanych Polaków

Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel udając się na pl. Piłsudskiego na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej złożyli wspólnie kwiaty pod tablicą upamiętniającą Polaków rozstrzelanych w 1944 roku przez Niemców.

Jak powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller, Mateusz Morawiecki i Angela Merkel po zakończonym spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wspólnie, jednym samochodem udawali się na uroczystości rocznicowe. W drodze na pl. Piłsudskiego zatrzymali się, by złożyć kwiaty pod tablicą znajdującą się przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej.

Na tablicy umieszczonej na fragmencie muru znajduje się napis: „Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność ojczyzny. Tu 28 stycznia 1944 hitlerowcy rozstrzelali 102 Polaków”.

W niedzielę na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W obchodach udział wzięło 40 delegacji zagranicznych, w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy. Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy głos zabrali prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent USA Mike Pence.

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte i zbombardowaniem Wielunia.

PAP/RIRM

drukuj