Premier: MKiDN prowadzi bardzo aktywną politykę

Inicjatywy upamiętniające wydarzenia historyczne, promowanie polskiej kultury za granicą, dopominanie się o dobre imię Polski, tłumaczenie prawdy historycznej – to aktywność ministerstwa kultury, na które zwróciła uwagę premier Beata Szydło. Szef rządu spotkała się dziś z wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim w ramach przeglądu resortów.

„Rozmawialiśmy dziś z premierem Glińskim o planach na ten rok, które będzie realizowało ministerstwo kultury. Rozmawialiśmy o tym, co za nami w 2016 r. – bardzo dużo inicjatyw podjętych przez Ministerstwo Kultury, które będą kontynuowane również i w tym roku, za które serdecznie dziękuję ministrowi Glińskiemu” – powiedziała premier.

Beata Szydło oceniła, że resort kultury „bardzo aktywnie prowadzi politykę” i wymieniła inicjatywy, które do tej pory nie były podejmowane przez ministerstwo, a które podjął minister Gliński.

„Nowe inicjatywy, bardzo ważne, upamiętniające wydarzenia i bardzo istotne dla środowisk patriotycznych, wydarzenia pokazujące polską kulturę, ale też aktywna rola ministerstwa kultury za granicą, w promowaniu polskiej kultury, dopominaniu się o dobre imię Polski, tłumaczenie prawdy historycznej” – mówiła premier.

Jak dodała, to „nowy wymiar działalności resortu kultury, który odgrywa niezwykle istotną rolę w rządzie Prawa i Sprawiedliwości”.

„Mamy ambitne projekty i programy nie tylko związane z polityką historyczną, ale również z rozwojem mediów, z polityką kulturalną. Podstawą działania jest idea, żeby promować polską kulturę, pokazywać bardzo ważne dla Polski wydarzenia. Chcemy też wspierać kulturę lokalną. Takie działania również zostały rozpoczęte przez pana premiera” – dodała Beata Szydło.

Jak zapowiedziała, 2017 rok to „kontynuacja ważnych projektów, kolejne nowe inicjatywy, i przygotowanie się do 2018 roku, który będzie rokiem jubileuszowym” – w 2018 r. przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Rola Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest tutaj ogromna, bo to właśnie ministerstwo jest tutaj koordynatorem roku jubileuszowego. W ministerstwie został powołany pełnomocnik, który zajmuje się przygotowaniem tych obchodów” – przypomniała premier.

Polityk dodała, że po likwidacji Ministerstwa Skarbu, „premier Gliński przejął nowe zadania”.

„W tej chwili spółki medialne zostały włączone pod nadzór ministra. To dużo pracy do zrealizowania. Wiecie państwo, że przygotowujemy propozycje legislacyjne i ustaliliśmy, że ten rok będzie poświęcony właśnie tym zadaniom” – przypomniała.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj