fot. https://twitter.com/PremierRP

Premier M. Morawiecki: Wypracowanie odpowiedniego systemu zarządzania internetem to wyzwanie na miarę XXI wieku

Musimy zdać sobie sprawę, jak wielką bronią jest internet. Wypracowanie odpowiedniego systemu zarządzania internetem to wyzwanie na miarę XXI wieku – mówił premier RP Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu brał udział w inauguracji szczytu ONZ.

Premier Mateusz Morawiecki, który wziął we wtorek udział w ceremonii otwarcia 16. Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021, zwracał uwagę, że od dawna świat wirtualny i świat realny zaczęły się splatać ze sobą. „Najpierw w literaturze, a dzisiaj obserwujemy połączenie w ramach naszego życia codziennego, spraw związanych z gospodarką, mediami społecznościowymi czy administracją publiczną i samorządową” – podkreślił szef rządu.

– Musimy zdać sobie sprawę z tego, jak wielką bronią jest internet i jak konieczne jest dzisiaj wypracowanie pod kierunkiem narodów zjednoczonych, specjalnie do tego powołanych jednostek, odpowiednich zarządzeń i odpowiedniego systemu zarządczego. To jest wyzwanie na miarę XXI wieku; wyzwanie, któremu możemy sprostać tylko wspólnie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– Musimy wypracować globalne rozwiązania na temat internetu. To jedno z największych wyzwań ludzkości; to jedno z największych wyzwań stojących przed ONZ – dodał.

Jednym z największych wyzwań – jak wskazał premier – „jest wypracowanie najlepszych praktyk, modelu i obowiązków dla wszystkich państw na świecie w zarządzaniu narzędziem, które rodzi jednak dla ludzi wiele nowych ryzyk”.

– Jestem przekonany, że konferencja w Katowicach przyczyni się do wypracowania nowych rozwiązań, a jednocześnie przyczyni się do wdrożenia tych rozwiązań we wszystkich państwach całego świata – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się 16. edycja szczytu. Temat przewodni to: „Internet United”. Jest to hasło-klucz uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.

PAP

drukuj