fot. PAP/Leszek Szymański

Premier M. Morawiecki podczas sesji Q&A: Obniżka podatków powinna złagodzić efekty inflacji

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że obniżka podatków powinna złagodzić efekty inflacji. W wieczornej sesji pytań i odpowiedzi szef rządu był pytany przez internautów o plan na złagodzenie skutków rosnących cen towarów i usług.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd będzie się starał w taki sposób utrzymywać działania antyinflacyjne, żeby po pierwsze złagodzić problem inflacyjny dla Polaków, a po drugie – nie dolewać oliwy do ognia.

– Obniżka podatków, którą zaproponowaliśmy (z 17 na 12 proc.) ma doprowadzić do tego, że w portfelach Polaków zostanie więcej pieniędzy netto. W tym przypadku, rozpędzonej inflacji – w Polsce 11 proc., w Republice Czeskiej przekraczającej 12 proc., w niektórych krajach strefy euro jest to ok. 15 proc., czyli jest to zjawisko ogólnoeuropejskie – żeby poprzez naszą obniżkę podatków zostało więcej pieniędzy w kieszeni Polaków. Ta większa pula środków ma się przełożyć na wyższe oszczędności, a także złagodzić problemy portfelowe u naszych obywateli – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.   

Premier przestrzegał też przed takim rozwojem sytuacji, jak w Turcji, gdzie – jak wskazał – inflacja jeszcze rok-dwa lata temu wynosiła 12, 15, 17 proc. i zamrożono stopy procentowe, podniesiono wynagrodzenia, a spirala zaczęła się nakręcać.

Szef rządu podkreślił, że w takim przypadku przez kilka miesięcy wygląda wszystko nieźle, a potem inflacja wybucha ze zdwojoną siłą.

Z opublikowanego wczoraj tzw. szybkiego szacunku GUS wynika, że w kwietniu inflacja w Polsce wyniosła 12,3 proc rok do roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl