PAP/Adam Guz/KPRM

Premier M. Morawiecki: Nie ma przyzwolenia na umniejszanie ludobójstwa Polaków na Wołyniu

Nie ma we mnie ani krzty przyzwolenia na fałszowanie historii i umniejszanie ludobójstwa Polaków na Wołyniu i na kresach wschodnich – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniego Q&A z uczestnikami Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego.

Podczas sesji pytań i odpowiedzi z młodzieżą, która była transmitowana na Facebooku, premier był pytany między innymi o sprawę Ukrainy.

„Nie ma we mnie ani krzty przyzwolenia na fałszowanie historii i umniejszanie ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach Wschodnich. Zero, ani krzty. Moja mamusia pochodzi ze Stanisławowa i tam przeżyła wojnę. (…) nawet przedmieścia Stanisławowa były zagrożone przez zbrodniarzy z Ukraińskiej Powstańczej Armii, z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. To była absolutna groza” – powiedział.

Dodał, że jednak w tej chwili tworzy się nowe państwo ukraińskie.

„Nie zapominając o tamtym, musimy patrzeć na tu i teraz, na bezpieczeństwo tego tu i teraz. (…) To, co się wykluje z tej wojny, będzie być może determinowało naszą historię nie tylko na najbliższe lata, ale także dekady” – podkreślił.

Według premiera Mateusza Morawieckiego polskie państwo „nie traci, a w bilansie ogólnym będzie raczej zyskiwać” na emigracji Ukraińców.

„To nie jest dla nas jakiś wielki wydatek, koszt, jak niektórzy usiłują insynuować. Na wiele działań humanitarnych pozyskujemy środki ze wspólnoty międzynarodowej i to już się dzieje. Państwo polskie już dzisiaj nie ponosi netto kosztów związanych z grupą uchodźców” – podkreślił premier.

Zwrócił też uwagę, że ukraińscy żołnierze giną „także za polską wolność”.

Ogólnopolski Kongres Dialogu Młodzieżowego odbył się w sobotę w Warszawie. Jego uczestnikami byli między innymi młodzi działacze organizacji pozarządowych.

https://twitter.com/PremierRP/status/1527973209781551104

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl