fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Nie dopuścimy do tego, żeby Polska w jakikolwiek sposób odpowiadała za II wojnę światową

Na pewno nie dopuścimy do tego, żebyśmy w jakikolwiek sposób odpowiadali za II wojnę światową – oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że Polska została podczas II wojny światowej „brutalnie rozgrabiona” a jej ludność poddana eksterminacji.

Premier został na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie zapytany, co dzieje się z projektem ustawy reprywatyzacyjnej, który jeszcze przed dwoma laty powstał w resorcie sprawiedliwości (przewiduje on m.in. rekompensatę w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r., zakaz zwrotów w naturze oraz handlu roszczeniami). Padło też pytanie o zapowiadane podczas ostatniej kampanii wyborczej rozwiązania prawne, mające na celu zabezpieczenie Polski przed ewentualną wypłatą odszkodowań wojennych.

Mateusz Morawiecki powiedział, że w obu przypadkach – i projektu dotyczącego reprywatyzacji i regulacji związanych z odszkodowaniami – dalej „trwają analizy”.

Podkreślił jednocześnie: „Na pewno nie dopuścimy do tego, żeby jakiekolwiek roszczenia wobec państwa, które zostało brutalnie rozgrabione, którego ludność poddana została eksterminacji, mordowaniu, żebyśmy my w jakikolwiek sposób odpowiadali za II wojnę światową”.

Zapowiedziane na początku maja przez premiera Mateusza Morawieckiego zmiany w prawie miały być odpowiedzią na amerykańską ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczącą zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom. Przepisy tej ustawy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl