fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Polska może zbudować nowoczesną gospodarkę opartą na niskich kosztach kapitału

Premier Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że Polska może zbudować nowoczesną gospodarkę opartą na niskich kosztach kapitału. Szef rządu wziął udział w VII Kongresie Polskiego Kapitału w Warszawie. W spotkaniu uczestniczą właściciele i menadżerowie dużych polskich firm.

Podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału Mateusz Morawiecki powiedział, że koszt kapitału jest teraz wysoki, ale może się to zmienić.

– Dziś cierpimy na wzrost kosztów kapitału, wzrost rentowności polskich obligacji, wzrost kosztów kredytu. Jeśli będziemy w stanie przebudować się gospodarczo w taki sposób, jak to określiłem, to wkrótce dojdzie do obniżenia kosztu kapitału – przekonywał szef rządu.

W Kongresie wziął też udział prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek. Szef multienergatycznego koncernu mówił o transformacji energetycznej. Jak podkreślał, w tym obszarze trzeba doszukiwać się przyszłości.

– Ogłosiliśmy neutralność emisyjną do 2050 roku. Nie było to tylko związane ze środowiskiem, ale przede wszystkim z biznesem. Zaczęliśmy realizować strategię polegającą na zbudowaniu silnej firmy w Europie. Chodzi o to, by firma miała odpowiedni kapitał, odpowiednią wielkość i odpowiednie filary działalności; by była ona multienergetyczna, sprawna i mogła przeprowadzać procesy inwestycyjne – wskazał Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen dodał, że w transformacji potrzebna jest firma-koło zamachowe, która będzie miała odpowiednie przychody, zysk i ekspozycję. Jak wyjaśnił, w tym kierunku działa Orlen, między innymi poprzez fuzje z innymi przedsiębiorstwami.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl