Premier M. Morawiecki: Nasza współpraca z Litwą umacnia się na wielu polach

Litwa jest dla Polski partnerem strategicznym. Nasza współpraca się umacnia na wielu polach – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Wilnie. Szef polskiego rządu spotkał się tam ze swoim litewskim odpowiednikiem. Swoje rozmowy politycy podsumowali na wspólnej konferencji prasowej.

Polski premier powiedział, że rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej, umocnienia współpracy w zakresie wymiany młodzieży i wspólnej komisji oświatowej.

Politycy rozmawiali też o sposobie poprawy sytuacji Polaków na Litwie oraz kwestiach poruszanych w Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki podziękował premierowi Litwy za jej wsparcie w sporach, które toczymy w Brukseli. Powiedział, że nasz kraj wspiera Litwę w nadzorze nad niebem litewskim, ale również staramy się rozwijać wspólne projekty energetyczne. Polski premier przyznał też, że umacnianie się współpracy naszego kraju i Litwy napawa go optymizmem.

Nasza współpraca się umacnia zarówno poprzez wzrost obrotów handlowych, poprzez coraz wyższe polskie inwestycje na Litwie i litewskie w Polsce, ale również coraz to lepsze połączenia infrastrukturalne – które łączą ludzi, przedsiębiorców, zwiększają ruch turystyczny, przybliżają do siebie narody – jak choćby (…) połączenie promowe między Szczecinem a Kłajpedą, ale również połączenia drogowe, kolejowe – powiedział Mateusz Morawiecki.

Również premier Litwy Saulius Skvernelis wskazywał na ważne partnerstwo z Polską. Mówił też, że jego kraj z zadowoleniem przyjmuje modernizację linii kolejowej z Warszawy do Litwy. Poinformował, że do 2023 r. zakończą się prace na autostradzie Warszawa-Kowno, a od maja bieżącego roku Polskie Linie Lotnicze LOT zwiększają liczbę połączeń na Litwę.

Premier Litwy zwrócił też uwagę na inwestycję PKN Orlen, która jest realizowana w jego kraju. Ocenił, że jest ona „bardzo ważna nie tylko pod względem gospodarczym, ale również pod względem bezpieczeństwa energetycznego”.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl